Další hurikán nejvyššího,

tedy pátého stupně, jménem Maria, poničil oblasti Karibiku, kterými už před dvěma týdny prošel hurikán Irma. Jak už jsem psala, bylo Irmou zasaženo i Chayannovo milované rodné Portoriko. Škody byly už i tak dost veliké, i když jen v severní části země.

Marie zcela vyřadila z provozu rozvodnou síť elektřiny na celém ostrově. Na mnoha místech na Portoriku chybí potraviny, pitná voda, nefungují telefony.

Počet obětí dosáhl v celém Karibiku více jak tří desítek osob. Na Portoriku si Marie už vyžádala deset životů. A protože stále prší a přetrvávají záplavy může být, bohužel, obětí více.

V době, kdy v Karibiku řádily oba hurikány, bylo postiženo několika silnými zemětřeseními Mexiko. (V Mexiku začínal Chayanne svou kariéru).

Všem postiženým oblastem se snaží, co nejvíce pomoci americký   Červený kříž, jehož je Chayanne mluvčím.

 

Hurikán Irma

včera zasáhl jihozápadní část Floridy velmi ničivou silou. Tato síla způsobila záplavy, zničené domy, ztracené životy. Mezi místy, které byly zasaženy je i město Miami, a jak víme v Miami Beach má Chayanne dům, ve kterém žije se svou rodinou.

Chayanne se se svou rodinou uchýlil do bezpečí a to do kanadského Toronta. Jeho domu se zničení vyhnulo, ale po návratu, tak jako v jiných domácnostech nešel elektrický proud. Což Chayanne okomentoval takto:

„Anoche instalando un generador porque aún no me llega la luz. Solo podemos tener paciencia y esperar. Gracias a todos los trabajadores, oficiales, y voluntarios que hacen posible que poco a poco nos recuperemos. “

„Včera večer jsem instaloval generátor, protože stále nemáme světlo. Můžeme mít jen trpělivost a počkat. Díky všem dělníkům, úředníkům a dobrovolníkům, kteří nám umožňují pomalu se zotavovat.“21689320_368953890208620_4677519466119036928_n-15-9-2017nahozeni-elektriny-po-hurikanu

Těžce zkoušený Karibik

V karibské oblasti řádi hurikán Irma. Podle Národního centra hurikánů (NHC), patří Irma mezi pět nejmocnějších hurikánů posledních 80 let.

Chayanne byl šokován intenzitou hurikánu Irma, ta zasáhla karibské ostrovy tvrdě a během několika hodin zvýšila svou intenzitu do kategorie 5. Chayanne zaslal velmi emocionální poselství pro ty, kteří byli postiženi hurikánem Irma, povzbuzoval je a nabádal je, aby se chránili.

„Cuídense mucho no dejen de seguir las indicaciones de la cruz roja. No duden en ayudar a sus vecinos si lo necesitan. Es momento de unión. Que Dios los bendiga!“

„Buďte velmi opatrní, postupujte podle pokynů červeného kříže, neváhejte pomoci vašim sousedům, pokud to potřebují, je to okamžik spojení, Bůh Vám žehnej!“ 

Chayanne také dodal, že každý by měl zůstat v bezpečí a neztratit zdravý rozum ani být bezprecedentní tváří v tvář hurikánu. „Neberte věci za samozřejmé, je to velmi silné, Bůh ochotný, nic se nestane, ale musíme se soustředit, posílám vám velké objetí!

Hurikán Irma zdevastoval celou karibskou oblast, nechal za sebou zničené domy, vyvrácené stromy, zaplavená města a mnoho obětí na životech. Tímto hurikánem bylo zasaženo a poničeno i Chayannovo milované rodné Portoriko, kde zůstalo 900 000 domácností bez elektřiny. Obnovení dodávky proudu do všech domácností potrvá až šest měsíců.

Hurikán Irma, blížící se k Portoriku.

633261-top_foto2-e950q-hurikan-irma

V Portoriku, na Floridě a Amerických Panenských ostrovech platí stav nouze a části Floridy už byly evakuovány.

Na východní pobřeží Spojených států by měl hurikán Irma dorazit v noci na pondělí místního času. Údajně by měl nejsilněji zasáhnout oblast poblíž Miami nebo přímo toto město.

V oblasti se navíc formují další dva hurikány.

Nám nezbývá nic jiného, než se jenom modlit, aby tahle hrůza brzy skončila. Bůh s Vámi, všichni Vy, tak těžce zkoušení.