Biografie

Portorický zpěvák CHAYANNE, vlastním jménem Elmer Figueroa Arce, se narodil na úsvitu 29.června 1968. Díky chybnému zápisu lékaře do rodného listu je oficiálním datem narození 28. červen. Místem jeho narození je Rio Piedras, předměstí San Juanu (hlavní město Portorika). Jako nemluvně se se svými rodiči Quintinem a Irmou Luz a dvěma staršími sourozenci (Kennym a Clarou) přestěhoval do San Lorenza, které dodnes považuje za svůj portorický domov. Chayanne je prostřední z pěti sourozenců. Po Chayannovi se ještě narodili dva mladší bratři – Elliot (o osm let mladší) a Emanoel (o deset let mladší). Jeho umělecké jméno vzniklo z dětské přezdívky, kterou vymyslela jeho matka na základě westernu Cheyenne, jenž milovala. Tato přezdívka se v rodině tak uchytila, že jeho pravé jméno Elmer už nikdo nepoužívá.

V 70. letech se zúčastnil konkurzu do chlapecké skupiny Menudo, ze které vzešla hvězda Rickyho Martina, ale bylo mu řečeno, že je příliš mladý. A proto se v deseti letech stal součástí jiné chlapecké skupiny Los Chicos De Puerto Rico, která měla mnoho hitů, včetně Puerto Rico Son Los Chicos, Ave María, Pensando En Ti.

V roce 1983 odešel Chayanne od skupiny a vydal se na sólovou dráhu. V tomto roce podepsal smlouvu s nahrávací společností RCA Ariola a nahrál zde své první album Chayanne Es Mi Nombre, které vyšlo v roce 1984. V roce 1986 vyšlo jeho druhé album Sangre Latina, které také produkovala společnost RCA. Obě alba byla určena pouze pro mexický trh.

V roce 1987 přešel ke společnosti Sony Music a v roce 1988 vyšlo album Tu Pirata Soy Yo, jehož titulní písnička posloužila jako téma k telenovele Sombras De Pasado. V tomtéž roce se stal Chayanne mluvčím společnosti Pepsi, která zahájila celonárodní reklamní kampaň v angličtině a španěltině skrz celé USA během vysílání udílení cen Grammy. Rok 1988 byl pro Chayanna úspěšný také v oblasti nominací a ocenění. Získal cenu MTV pro nejlepší mezinárodní video k písni „Esté Ritmo Se Baila Así„. Video se udrželo v hitparádě 65 týdnů a vyneslo mu první nominaci na cenu Grammy v kategorii Latin Pop Music v roce 1989. Následující album vyšlo 28.prosince téhož roku a píseň Fiesta En América mu pomohla získat pozornost u publika v USA.

Dalším milníkem v jeho kariéře bylo album Provócame vydané v roce 1992. Vyzrálý a smyslný Chayanne zaznamenal velký úspěch s titulní písní tohoto alba a hitem El Centro De Mi Corazón.

Výsledkem jeho snažení bylo jmenování zvláštním velvyslancem Mezinárodní přistěhovalecké nadace OSN. Je také mluvčím organizace American Cancer Society či amerického Červeného kříže.

V roce 1994 nahrál album Influencias, které bylo věnováno zpěvákům, kteří ho tak či onak ovlivnili. Mezi jinými La Vida Sigue Igual od Julia Iglesiase, Amada Amante od Roberta Carlose a Querida od Juana Gabriela. Toto album bylo přijato jen vlažně a následkem toho bylo ukončení spolupráce s Gustavo Sánchezem – Másem, který byl do té doby jeho manažerem.
Chayanne byl první zpěvák své generace, který se objevil v časopisu Playgirl, i když ne nahý. Objevil se na obálkách i jiných amerických časopisů, které na svých stránkách poukazovaly na mladý portorický talent.
Ještě v roce 1994 si splnil svůj sen o účinkování v celovečerním filmu ve své vlastní zemi. Tímto filmem byla Linda Sara, kde hrál hlavní roli po boku Dayanary Torres, Miss Universe 1993. Snímek režíroval Jacobo Morales, jehož předchozí film dostal nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film v roce 1990.

Album Volver A Nacer z roku 1996 vrátilo Chayanna zpět na vrchol popularity v hudebním světě. Toto album mu otevřelo cestu ke smlouvě s Mexico Televisa. Jako exkluzivní umělec této produkční společnosti si zahrál autobiografickou roli v televizním seriálu Volver A Empezar.

Uprostřed znovuzrození jeho hudební kariéry v roce 1998 se Chayanne objevil v amerických kinech s filmem Vášnivý tanec (Dance With Me; Baila Conmigo) po boku Vanessy Williams. Všestranný umělec zaujal kritiky svými tanečními schopnostmi. Také nazpíval hudební čísla a duety s V.Williams Refugio De Amor/You´re My Home s verzemi ve španělštině a angličtině.

Ke konci desetiletí Chayanne posílil své postavení ve světě populární hudby se svým sedmým sólovým albem Atado A Tu Amor. Album získalo druhou nominaci na latinské Grammy v kategorii Populární balada v roce 1999, kde soupeřil s mezinárodně uznávaným kolegou Ricky Martinem a jeho albem Vuelve.

V roce 2000 vydal Chayanne osmé album Simplemente, které obsahovalo hit Candela. Jeho mezinárodní turné mu přineslo vavříny ve Španělsku a debutoval ve Francii. Chile mu mezitím znovu otevřelo své brány jako rodiště jeho mezinárodního věhlasu a udělilo mu podruhé pocty festivalu ve Viña del Mar.

Album Grandes Exitos z roku 2002 shrnovalo celou jeho osmadvacetiletou sólovou kariéru. Obsahovalo velké hity jako Dejaria Todo, Salomé, Sentada En Mi Alma …, ale i několik nových, např. Torero a Y Tu Te Vas.

Následovalo veleúspěšné album Sincero v roce 2003, jenž obsahovalo jedničkové hity jako Un Singlo Sin Ti a Caprichosa. Toto album bylo dobře přijato nejen fanoušky, ale i hudebními kritiky. V písních z tohoto alba se Chayanne vrací ke svým ostrovním kořenům a rytmům, jenž ho provázejí od dětství.

Rok 2005 byl bohatý co do počtu alb. Vyšel speciál pro Austrálii, výběrové album Desde Siempre a řadové album Cautivo, které obsahovalo hity Echo De Menos, No Sé Por Qué a No Te Preocupes Por Mi.

Rok 2007 byl významný nejen vydáním dalšího alba Mi Tiempo s hitem Si Nos Quedara Poco Tiempo, ale i začátkem nejrozsáhlejšího turné Chayannovy kariéry. Chayanne strávil na cestách 18 měsíců. Procestoval více jak 30 zemí na čtyřech kontinentech a uspořádal 127 koncertů. Z tohoto turné vzešlo album VIVO nahrané během živého koncertu na River Plate Stadium v Buenos Aires. Na tento koncert dorazilo více než 60.000 fanoušků, aby mohli prožít tu eufórii Chayannových, vždy vyprodaných, koncertů.

Po tomto náročném programu se Chayanne na delší dobu odmlčel, aby se vrátil v plné síle s albem No Hay Imposibles, které vyšlo 23.2.2010 a bylo bouřlivě přijato  jeho fanoušky.

Dalším albem, se kterým Chayanne vyšel na veřejnost v srpnu roku 2014, se stalo album En Todo Estaré s hity jako jsou Humanos A Marte(videoklip k této písni měl jen za první týden od uveřejnění milion zhlédnutí). Tu Respiración – tato píseň se stala ústředním hudebním motivem mexické telenovely Lo Imperdonable a obdržela cenu jako Nejlepší hudební téma či Madre Tierra, jejíž obdoba byla použita do videoklipu propagujícího krásy poloostrova Yucatán.

Mimo jiné zazářil Chayanne jako tvář obchodní značky Coppel či Falabella. Začal propagovat výrobky zdravé výživy Unicity a program GetFit21. Ve spolupráci s venezuelským umělcem José Luis Rodriguezem zvaným El Puma vznikla píseň Culpable Soy Yo.Také natočil dva reggaetony -první s názvem Que Me Has Hecho ve spolupráci s portorickým rapperem Wisinem a druhý s názvem Choka Choka ve spolupráci s dalším portorickým rapperem Ozunou.

Chayanne je prototypem ideálního manžela a otce. Své soukromí si přísně střeží. Jeho manželkou je již mnoho let finalistka Miss Venezuela z roku 1988 a právnička Marilisa Maronese. Mají spolu dvě děti. Syna Lorenza Valentina (1997), jenž je pojmenovaný na počest Chayannova portorického domova a dceru Isadoru Sofii (2000).