Mexiko

mexiko-vlajka

Tudy tančila píseň:

  1. 2. 2015 – El Domo San Luis Potosí

19.-20.2. a 27.-28.2.2015 – Auditorio Banamex Monterrey,

  1. a 25.2. 2015 – Auditorio Telmex Guadalajara

4. 6. 7. 11. 12. 15.3.2015 – Auditorio Nacional México City
14.3.2015 – Centro Expositor Puebla

Spojené státy mexické, španělsky Estados Unidos Mexicanos se rozprostírají na území mezi Karibským mořem a Tichým oceánem. Přímořský stát Mexiko zabírá severní část Střední Ameriky. Rozloha mexického území je téměř 2 milióny kilometrů čtverečních. Nejnižším bodem je proláklina nedaleko Mexicali. Nejvyšším bodem je hora Pico de Orizaba nebo-li Citlaltépetl s výškou 5636 m.
Úředním jazykem je španělština, v některých částech se dorozumíme i anglicky. Mexická španělština má slovník obohacen o řadu slov převzatých z indiánských jazyků – náhuatl (aztéčtina), tzotzil a ostatní mayské dialekty, kterými se dorozumívají především Indiáni a kmeny žijící mimo centrální část.Hlavním městem Mexika je Mexico City, španělsky Ciudad de Mexico, druhé největší město na světě. Historické centrum města bylo právoplatně zařazeno do seznamu kulturního bohatství UNESCO. Srdcem nejen hlavního města, ale celé země, je jedno z největších náměstí světa, které je místními obyvateli nazýváno Zocalo.

V Mexiku žije přes 112 milionů obyvatel, měnou je peso.

Mexiko je různorodá země s barvitou kulturou. Nabízí krásnou přírodu,ducha koloniálních měst, koupání v Karibiku či Tichém oceánu a obrovské množství památek z indiánských dob. Například poloostrov Yucatán byl v minulosti nejrozsáhlejším územím obývaným Mayi a jsou zde četné mayské památky.
Malá zajímavost: nejluxusnější nákupní třída v celé Latinské Americe je právě v Ciudad de Mexico a jmenuje se – Avenida Presidente Masaryk.

Chayanne a Mexiko:Pro Chayanne znamená Mexiko hlavně odstartování jeho sólové kariéry v době, kdy mu bylo 15 let. Později zde natáčel např. telenovelu Volver A Empezar, hraje v ní sám sebe. Tato telenovela získala ohodnocení v Premios TVyNovelas za nejvyšší sledovanost.

V roce 2014 natočil na poloostrově Yucatán nejdříve video pro podporu turismu. O pár týdnů později se vrátil na Yucatán natočit videoklip ke své písni „Madre Tierra“ z nového alba En Todo Estaré.