Oficiální název země Guatemala (República de Guatemala)
Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy.
Guatemala hraničí s Mexikem, Belize, Hondurasem a Salvadorem, země má 400 km pobřeží.
Rozloha Guatemaly je 1,5* větší než rozloha České republiky – 108 889km čtverečních. Žije zde 14,7 milionu obyvatel, měnou je guatemalský quetzal.
Úředním jazykem je španělština, v turistických střediscích se hojně používá angličtina. Často používané jsou také mayské jazyky – např.akateko, mam, xinka ad. (celkem 21).
Hlavním městem je Ciudad de Guatemala, město založené roku 1776 jako Nueva Guatemala dela Asunción.
Největší zajímavosti Guatemaly: Antigua- Bývalé hlavní město Guatemaly založené v roce 1543, jež bylo v roce 1773 značně poškozené zemětřesením Nikdy nebylo obnoveno do své tehdejší krásy a významnosti. Od roku 1979 je zapsána na seznamu UNESCO.
Jezero Atitlan – v podstatě zatopený sopečný kráter, pod jeho hladinou se ukrývá starobylé mayské město Samabaj, objevené až v roce 1996.
Tikal- Majestátní ruiny mocného mayského města, jednoho z nejdůležitějších center zdejší civilizace, jejíž vrchol se datuje přibližně do 4. až 10. století. V Tikalu žilo v dobách jeho největší slávy kolem padesáti tisíc lidí, kteří obývali úctyhodné tři tisícovky budov na ploše téměř dvaceti kilometrů čtverečních.
Quiringa- bohaté archeologické naleziště. Quiringa byla osídlena od 2. stol. a v 8. století se stala hlavním městem prosperujícího státu. Ruiny města obsahují památky z té doby, včetně působivé série vytesaných stél a kalendářů, které jsou hlavní zdrojem pro studium mayské civilizace.
Něco z historie:
10 000 př.n.l.: První lidé osidlují území Guatemaly
2000 př. n.l.: Počátek civilizace Mayů
600 př.n.l.- 100 n.l.: Vrcholná doba Mayů. Město El Mirador má v době největšího rozkvětu přes 100 tisíc obyvatel. Náhle však zaniká (první kolaps mayské říše). Poté začíná rozkvétat mayská kultura znovu, ale tentokrát v okolí města Tikal. Na rozdíl třeba od Inků měli Mayové vlastní písmo.
8 – 9 stol. n.l.: Za nejasných okolností království Mayů kolabuje. Možnými důvody pádu jsou změna klimatu, politické problémy…. Nově vzniká celá řada samostatných mayských států.
1523: Pedro de Alvarado přivádí ze severu Španěly na území dnešní Guatemaly. V tuto dobu proti sobě mayské státy vedou nespočet válek. Někteří mayové se kolonizátorům podrobí, jiní se jim vzepřou. Ve třicátých letech je většina revolt potlačena. Poslední mayský národ Itzá – v oblasti Peténu – si udržuje nezávislost po více než 100 let a podaří se ho pokořit až v roce 1697.
Tudy tančila píseň:
9.6.2015 Estadio Ejercito Ciudad de Guatemala